Specializace
Každý z nás se v průběhu života setkává s různými těžkými, krizovými situacemi. Krizi prožívají nejenom dospělí, ale i děti, dospívající i staří lidé.
Co si počít, když jsme bezradní, vyčerpaní, "na dně" ?
Pokud nedokážete sami najít cestu z těžkého životního období, pokud nepomůže ani popovídání si s dobrým přítelem či blízkým člověkem, můžete se obrátit na psychologa.
Často bychom tento krok rádi udělali, ale pronásledují nás otázky typu :" Budu označen za blázna či duševně chorého ? Jsem slaboch, že neumím najít řešení sám ? Ostatní se mi vysmějí."....a další podobné pochybnosti.
Všechny tyto obavy jsou pochopitelné, vznikají z nedostatku informací o práci psychologa či psychoterapeuta. Naše problémy ať psychické či fyzické nejsou hanbou. Stydíme se snad za návštěvu lékaře, když nás bolí v krku nebo když jsme si vymkli kotník? Jistěže ne. S návštěvou u psychologa je to obdobné. Jen nás nebolí tělo, ale duše. Není zač se stydět.
Jak nám vlastně může psycholog pomoci, vždyť nemá k dispozici žádné léky?V čem spočívá jeho práce?
Stejně jako lékaři i psychologové stanovují diagnózu a volí vhodnou terapii, čili psychoterapii. K tomu používají celou řadu metod a technik.Jsou to například: rozhovor a následné poskytování zpětné vazby - "zrcadlení", psychorelaxační techniky, práce se sny, imaginace,vizualizace,arteterapie a mnoho dalších.
Krizová intervence v případě krizí , psychoterapie v případě déletrvajících psychických či psychosomatických obtížích pomáhají mobilizovat sebeúzdravné tendence jedince, nalézat optimální řešení situace, porozumět sám sobě, druhým lidem a mezilidským vztahům.
Nejstručněji řečeno, psycholog či psychoterapeut pomáhá lidem s bolavou duší, postavit se opět na vlastní nohy, nalézt sám sebe, objevit znovu smysl svého života, popřípadě žití vůbec.